czwartek, 27 lutego 2014

Perlice

Drób

   Jeśli zastanawiacie się czy warto hodować perlice, to powiem, że warto. Jednak mają one specyficzne potrzeby, a może właśnie całkiem normalne? Perlice mają nadmierną ostrość widzenia, Przez co są bardzo płochliwe. U dorosłych osobników odległość, na którą uciekają przed znajomą osobą wynosi około 5 m, w przypadku obcych 10-15m. Potrzebują sporo miejsca,lubią żerować na otwartej przestrzeni. Perlice nadają się do hodowli ekstensywnej, gdyż mają bardzo dobrze rozwinięty układ zmysłów. Najlepiej rozwinięty jest zmysł wzroku, który powoduje, że doskonale łapią robaki, muszki, a czasem ślimaki, żaby i niejednokrotnie myszy.(Nie znaczy to, że zastąpią kota). Zbierają nawet najmniejsze owady, larwy i nasiona. Poza tym jedzą to co kury. Jeśli je coś wystraszy będą się nawoływały, podobnie wiosną w okresie dobierania się w pary. Niejednokrotnie słyszałam długotrwałe krzyki, jeśli któryś perlik się zagubił. Jak zobaczyły bociana u sąsiada na stodole to myślałam, że już nie ucichną. Do kurnika przychodzą pierwsze.
   Niestety samce bywają agresywne względem innych samców i to one rządzą w kurniku. W tamtym roku perlik toczył przez tydzień walkę z większym od siebie kogutem. Wygrał, a kogut wyglądał marnie. Ze stresu stracił pióra i przez całe lato się nie przepierzył, biegał taki do połowy oskubany.
Moje perliczki nie siadają na jajkach, a szkoda. Przez okres 5-6 miesięcy znoszą 100-150 jaj. Młode kilkukrotnie wysiedziała kura. Niestety potrafiła zakopać małego jak zaczynała grzebać, dopiero odchowalnia z drewnianą podłogą zapobiegł całkowicie temu problemowi. O młodych perliczkach napiszę jak mi się wylęgną.
                                                  JAJA
   Jaja perlicze, chociaż mniejsze od kurzych mają dość duże ciemne żółtko. Są smaczne, nie potrafię stwierdzić, czy jakoś szczególnie różnią się w smaku od kurzych. Za to makaron z nich zagnieciony jest bardzo żółty, podobnie jak biszkopt, czy inne ciasto. Są to idealne jajka dla dzieci, więcej wartości odżywczych w mniejszej ilości( niż jaja kurze). I jeszcze jedna fajna cecha tych jaj, są bardzo mocne i trudno je zbić zarówno surowe jak i gotowane.
   Żółtko stanowi około 30% masy, białko około 55%, reszta to skorupka. Ciężar właściwy jaj perliczych wynosi 1,114 g/cm sześcienny, gdy kurze to 1,074. Po prostu maj,ą mniej wody, co za tym idzie gastrze białko. Jaja zawierają 3-4 razy więcej karotenu w 100g niż jaja kurze, oraz około4 razy więcej witaminy A.
Wartość odżywcza jaj perliczych jest wyższa niż kurzych, dlatego stosuje się je w żywieniu dzieci i rekonwalescentów. Bardzo ważna jest ich trwałość, mają zdolność utrzymania świerzości praez wiele miesięcy w niskiej temperaturze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz